Статті

Як вибрати насос для водопостачання приватного будинку

Якісне водопостачання – запорука комфортного проживання в будинку. Без води “не туди і не сюди”. Пиття, приготування їжі, гігієнічні процедури, полив саду та городу, прибирання, прання. Без води неможливо створити затишний життєвий простір.

Водопостачання - смеситель с водой.Як забезпечити свій будинок водою? Є два основні варіанти:

 • підключитися до центрального водопроводу
 • влаштувати автономне водопостачання за допомогою насоса для води

Логічно, що перший перший варіант більш зручний і швидкий. Потрібно тільки приєднатися до центральної труби, влаштувати і оснастити колодязь, ввести воду в будинок. Не потрібен насос, не витрачається електроенергія. Але є в цьому способі і недоліки. Ціни на воду ростуть з кожним роком. Якість води з центрального водопроводу залишає бажати кращого. Періодично проводиться профілактика і трапляються перебої у водопостачанні. Альтернативний варіант – вибрати насос для води і влаштувати автономне водопостачання. Цей варіант з більшими первісними витратами, але зате забезпечує незалежність. Також, у багатьох населених пунктах немає централізованого водопостачання та встановити насосну станцію це єдиний спосіб гарантовано забезпечити себе водою.

Типи насосів для води

Насоси для води можуть виконувати різні функції. У приватному будинку це:

 • підвищення тиску в системі
 • забір води з джерела
 • полив і мийка

У даній статті ми розглянемо як вибрати насос для забору води.

Джерело

Джерелом води для будинку можуть бути:

 • колодязь
 • водойма
 • свердловина
 • резервуар

Можливе використання тільки одного з цих джерел або їх комбінація. Наприклад, вода з свердловини може подаватися безпосередньо на водоспоживачів за допомогою насосної станції, а може і по-іншому. Спочатку вода зі свердловини йде в накопичувальний бак, а потім вже з нього за допомогою поверхневого водяного насоса розподіляється по споживачах. Як саме влаштовувати автономну систему залежить від конкретних умов.

Колодязь

Для забору води з колодязя можна використовувати такі види насосів:

 • поверхневий

Поверхневий самовсмоктуючий насос застосовується, якщо дзеркало води знаходиться на рівні не більше 8 метрів від поверхні землі (місця установки насоса). У цьому варіанті в колодязь опускається труба з сітчастим фільтром і зворотним клапаном на кінці, а насос і його обв’язка розташовані зверху. Насос можна розташувати в захищеному від впливу атмосферних опадів приямку або в будинку.

Поверхневий водяний насос.Поверхневе розташування насосного обладнання дуже зручно для контролю роботи і технічного обслуговування. Найчастіше його встановлюють разом з гідроакумулятором, реле тиску. І це вже повноцінна робоча станція.
Вартість такого обладнання порівняно невисока. Наприклад, у нас можна купити готову насосну станцію GRUNDFOS за ціною 5000-7000 грн. Можна зробити наборку і придбати всі елементи станції окремо.

 • колодязний заглибний

Для забору води з колодязя з перебуванням дзеркала води нижче 8 метрів застосовуються глибинні насоси, так звані “колодязні”. Такі агрегати можуть заглиблюватися на глибину в середньому 8-12 метрів (в залежності від моделі).

Колодязний насос для води.Часто заглибні колодязні насоси в заводському виконанні оснащені поплавком та іншою автоматикою для роботи в автономному режимі. Його можна використовувати відразу для створення тиску в системі водопостачання або для наповнення ємності з якої буде забиратися вода.
До переваг такого обладнання відноситься те, що є можливість забирати воду з глибокого (більше 8 метрів) колодязя, висока надійність і продуктивність.

Накопичувальна ємність

Для забору води з накопичувальної ємності можна використовувати ті ж види насосів, що і для колодязя – поверхневий або занурювальний.
Так як, поверхневий насос зазвичай розміщується нижче ємності не обов’язково використовувати самовсмоктуючий, можна і нормальновсмоктуючий. Він все одно буде автоматично наповнюватися з ємності і проводити заливку для видалення повітря з усмоктувального трубопроводу не потрібно.
При установці в накопичувальній ємності деякі моделі заглибних насосів потрібно експлуатувати в спеціальному кожусі для нормального охолодження двигуна. При покупці такого обладнання цей момент потрібно заздалегідь з’ясувати у продавця.

Свердловина

При заляганні підземних вод більш ніж на 20 метрів нижче рівня землі оптимальне рішення – свердловинний насос. У цьому випадку попередньо буриться свердловина певного діаметру (зазвичай від 6 “до 14”), визначається рівень залягання води і дебет свердловини. Тільки після визначення цих параметрів (вони вказуються в паспорті на свердловину, що видається буровиками) купується свердловинний насос.
Навіть якщо є гідрологічна карта, глибина залягання ґрунтових вод може варіюватися. Залежно від регіону України може знадобитися пробурити свердловину на глибину 30 метрів, може і все 200 метрів.

З усіх способів організації автономного водопостачання буріння свердловини і установка в неї насоса найбільш дорогий. Залежно від глибини, обраного насоса і автоматики це може потягнути від 20-30 тис. Грн до 100-200 тис. Грн.
Установка свердловинного насоса досить складний процес, що вимагає високої кваліфікації монтажників і покупки додаткових комплектуючих (труба, трос, датчики рівня, блок захисної автоматики).

Витрата і натиск насоса для води: як розрахувати

Витрата

Необхідна витрата насоса – кількість води, яке повинен перекачати насос за одиницю часу. Вимірюється в літрах за хвилину або метрах кубічних на годину. Для підбору витрати насоса потрібно врахувати потребу у воді всіх мешканців будинку, квартири. Для визначення витрати кожного водоспоживачів можна скористатися таблицею нижче:

Таблиця розрахунку витрати насоса.

 

Витрата насоса повинна забезпечувати потрібну кількість води в пікові періоди (ранок і вечір).
На основі дослідних даних вже розраховано, що для будинку з кількістю мешканців 3-5 чоловік підійде насос для води з витратою 3-3,5 м.куб / год.

Напір

Необхідний напір насоса визначає тиск, яке він повинен створити для нормального виливу на точці водоспоживання. Напір насоса визначається підсумовуванням:

 • геодезичної висоти нагнітання
 • гідравлічного опору труб і арматури
 • тиску на виливі (комфортно 1-1,5 Бар)

Напір і витрата насоса взаємопов’язані параметри. Для кожного агрегату вони відображаються на графіку напірно-витратних характеристик. З нього видно, що при підвищенні напору витрата зменшується і навпаки. Підбирати водяний насос для будинку потрібно такий, щоб робоча точка знаходилася в середній частині графіка. При цьому не буде переплати за обладнання з надлишковою потужністю і у насоса буде деякий запас.

Є багато способів підбору насоса для води по витратно-напірних характеристик. Розглянемо простий приклад з брошури компанії WILO.

Будинок з водопостачанням.Для водопостачання двоповерхового будинку в якому проживають 4 людини потрібно підібрати свердловинний насос. Дзеркало води 25 метрів від рівня землі. Свердловина діаметром 4 “на відстані 15 метрів від будинку. Максимальна висота водоспоживачів 6 м.

 • Розрахунок напору
  Підсумовуємо геометричну висоту від насоса до найвищої точки водорозбору, гідравлічні втрати в трубах і арматурі і тиск на виливі. Величину гідравлічних втрат WILO рекомендує приймати 20% від довжини трубопроводу (в нашому прикладі довжина труб 46 метрів). Мінімальний тиск на виливі 10 метрів.
  H = 25 + 8 + 0.2 * 46 + 10 = 50 метрів.
  Необхідний напір свердловинного насоса для води – 50 метрів
 • Розрахунок витрати
  Як показує практика, для водопостачання будинку з чотирма мешканцями з урахуванням поливу городу та мийки автомобіля значення витрати можна прийняти 3-3,5 м. Куб / год.

Знаючи тиск і витрата за графіками можна підібрати 4-дюймовий свердловинний насос. З лінійки WILO, наприклад, в нашому випадку підійде модель Wilo-TWI 4.03-12-C 1 ~.

Вибір водяного насоса: на що звернути увагу

автоматика

Просто насосом в приватному будинку не обійтися. Для комфортного водопостачання додатково буде потрібно гідроакумулятор і автоматика. Автоматика включає засоби управління і контролю роботою насоса, і його захисту. Сучасні насосні станції мають можливість змінювати частоту обертання валу, що забезпечує економічну і більш тривалу його експлуатацію. У насосній станції завжди присутнє реле тиску, яке включає / вимикає насос по попередньо встановленому тиску в системі водопостачання.
Можливо і самостійно або за допомогою фахівця зробити наборку автоматики для насос, але для приватного будинку краще відразу купити насосну станцію для будинку або готовий блок управління насосом. Він включає всі необхідні компоненти для довгострокової роботи устаткування. Наприклад, модель GRUNDFOS SCALA 2 з частотним регулюванням.

Бажано щоб автоматика для водяного насоса включала наступні види захисту:

 • від сухого ходу
 • від перегріву двигуна
 • від блокування вала
 • від високого або низької напруги
 • плавний пуск
 • від замерзання

енергоефективність

При покупці насоса для води важливо врахувати його енергоспоживання. За розрахунками експертів, ціна обладнання становить приблизно 5% від вартості спожитої ним електроенергії за весь період служби. Енергоефективність водяного насоса можна визначити по маркуванню IE і цифрам на бирці двигуна. Чим вони вищі, тим краще.
Найекономічніші на сьогоднішній день насоси з частотним регулюванням. Завдяки плавній зміні швидкості обертання валу, у них знижено споживання електроенергії, нівелюються гідроудари, підвищується комфорт для користувачів.

шум

Проблеми з шумом особливо актуальні, якщо насосна станція встановлена ​​безпосередньо в будинку. Сучасні агрегати, які не будуть вас сильно турбувати, мають показник шуму в межах 40-50 Дб. Це можна порівняти з шумами від холодильника, посудомийки. Для більш тихої роботи агрегат потрібно монтувати на амортизувальних проставках – вібрація не передаватиметься на навколишні предмети і конструкції.

матеріали

При виборі насоса для води слід звернути увагу на матеріали виготовлення корпусу, робочого колеса.

На сьогодні корпусу побутових водяних насосів виготовляють з:

 • нержавіючої сталі
 • технополімера
 • чавуну

Нержавіюча сталь забезпечує високу стійкість до корозії і надійність. Але такі агрегати найдорожчі. Дешевше обладнання з пластиковим або чавунним корпусом. Пластик більш стійкий до корозії і добре підходить для місць з підвищеною вологістю (наприклад, приямок, колодязь). Насос з чавуну найдешевший, але і менш стійкий до корозії, механічних впливів.

Ви можете вибрати насос для води в нашому інтернет-магазині. У нас представлені бренди WILO , GRUNDFOS, PEDROLLO, SPERONI, “Насоси + Обладнання”.