Blog

Кімнатні терморегулятори для котлів: часті питання

Термостат на стіні.

З якою метою призначені кімнатні терморегулятори (термостати, програматори)?

Кімнатний терморегулятор спеціально розроблений для керування системами опалення та охолодження. Крім того, вони також часто підходять для керування електричними та електронними пристроями, які можна вмикати та вимикати шляхом переривання та відновлення подачі живлення.

Термостат на стіні.Який тип батареї слід використовувати для терморегулятора?

Найчастіше для роботи приладу потрібні дві лужні батареї 1,5 В (тип: LR6, розмір: AA). Можна використовувати лише нові лужні батареї. Про можливість використання акумуляторів, що перезаряджаються, слід проконсультуватися у продавця.

Який очікуваний термін служби батарей, коли використовуються для термостата?

При нормальному використанні очікуваний термін служби батарей становить від 1,5 до 2 років.

Де розмістити передавальний та приймальний блоки терморегулятора?

Доцільно розмістити термостат на стіні кімнати, в якій ви перебуваєте регулярно або тривалий час. Так, щоб кімнатний термостат був орієнтований у напрямку природної вентиляції кімнати, але не піддавався впливу протягів або джерел тепла (наприклад, сонячне світло, холодильник, димохід тощо). Оптимальне розташування – на висоті 1,5 м від рівня підлоги. Пристрій можна легко прикріпити до основи, а потім розмістити на будь-якій горизонтальній поверхні (наприклад, на столі, полиці, верхній частині шафи). Використовуючи отвори для шурупів на задній стороні, також можна закріпити на стіні.

Приймальний блок (для бездротових терморегуляторів) доцільно встановити у безпосередній близькості від котла, у місці, захищеному від вологи та тепла. При виборі розташування приймального пристрою також врахуйте, що громіздкі металеві предмети (наприклад, котел, водонагрівач і т. д.), металеві будівельні конструкції можуть негативно впливати на поширення радіохвиль. По можливості, для забезпечення безперебійного зв’язку ВЧ рекомендується встановлювати приймальний блок на висоті від 1,5 до 2 м і на відстані від 1 до 2 м від котла або інших громіздких металевих конструкцій. Перед встановленням приймального пристрою рекомендуємо перевірити надійність РЧ-з’єднання у вибраному місці. Не встановлюйте приймаючий блок під кришкою котла або поблизу гарячих труб або насосів, оскільки це може призвести до пошкодження частин пристрою і порушити бездротове з’єднання. Ми також рекомендуємо, щоб живлення на блок приймається переважно від розетки, відмінної від розетки котла (і від іншої фази, якщо це можливо). Щоб запобігти ураженню електричним струмом, попросіть професіонала підключити приймальний блок до котла.

Як підключити кімнатний терморегулятор?

Пристрій має бути встановлений/введений в експлуатацію компетентною особою. Керований пристрій повинен бути підключений до 1-2 точок підключення, розташованих на задній стороні приймального блоку. Детальнішу інформацію див. в інструкції з експлуатації продукту.

Якими типами пристроїв можна керувати за допомогою кімнатного терморегулятора?

Сучасний кімнатний терморегулятор зазвичай може керувати переважною більшістю котлів та обладнання для кондиціювання повітря, що є на українському ринку. Його можна легко підключити до будь-якого газового котла або обладнання для кондиціонування повітря, що має точку підключення двопровідного кімнатного термостата. Крім того, термостат також підходить для керування електричними та електронними пристроями, які можна включати та вимикати, перериваючи та відновлюючи подачу живлення.

Чи є потреба у джерелі живлення 230 В для роботи кімнатного терморегулятора?

Для роботи кімнатних термостатів здебільшого він не потрібен. Зазвичай для цього потрібні дві лужні батареї на 1,5 В (тип: LR6, розмір: AA).
Приймальні блоки термостатів зазвичай працюють від джерела живлення 230 В.

Чи не будуть кілька бездротових кімнатних термостатів, що використовуються в одній квартирі, заважати роботі один одного?

Ні. Кожен термостат та супутні приймальні пристрої мають власний код безпеки, який забезпечує надійну та безвідмовну роботу приладів. Кожен приймальний блок приймає сигнали лише від термостата з таким самим кодом безпеки. В результаті практично необмежену кількість пристроїв можна використовувати в безпосередній близькості один від одного, не викликаючи жодних проблем під час обміну даними між пристроями.

Чи можна використовувати кімнатні терморегулятори для кондиціонування повітря?

На багатьох пристроях можна перемикатися між режимами нагрівання та охолодження термостата. Відповідно до обраної чутливості перемикача, в режимі охолодження термостат включатиме обладнання для кондиціонування повітря вище заданої температури та вимикатиме його нижче цієї температури. Докладніше про можливість роботи автоматики для опалення та охолодження можна дізнатися з інструкції до приладу.

Чому термостат не перемикає систему опалення?

На те є різні причини. Найчастіші проблеми:

 • використовуються невідповідні батареї (наприклад, розряджені або нелужні батареї)
 • неправильне з’єднання (яке, в деяких випадках, може вивести з ладу реле в приладі або електронну систему керованого пристрою)
 • нестабільне радіочастотне з’єднання (для бездротових термостатів)
 • розсинхронізовані приймальний та передавальний блоки бездротового термостата. Вони повинні бути повторно синхронізовані (кроки повторної синхронізації описані в Посібнику з експлуатації).

Що робити, якщо пристрій перемикається, але на його виході не з’являється напруга мережі 230 В?

Багато пристроїв мають безпотенційні точки підключення виходів, тому напруга 230 В зазвичай не з’являється на його виходах, а тільки з’єднує два підключені дроти або порушує з’єднання між ними. Якщо ви хочете, щоб на виході приладу була напруга 230 В, коли вона вимкнена, вам необхідно підключити фазовий провід мережі до точки підключення відповідно до Інструкції з експлуатації. Перед підключенням фазний провід має бути знеструмлений, а підключення має виконуватися компетентною особою.

Що викликає нестабільне РЧ-з’єднання?

На те є різні причини. Найчастіші проблеми:

 • використовуються невідповідні батареї (наприклад, розряджені або нелужні батареї)
 • занадто велика відстань або забагато перешкод (наприклад, кілька залізобетонних стель, кілька товстих стін тощо) між передавачем і приймачем
 • неправильне розташування передавального або приймаючого блоку термостата (подробиці див. вище)
 • поряд з пристроєм використовується інший ВЧ-пристрій, який передає сигнал сильніше звичайного (як показує наш досвід, деякі радіоняні та бездротові навушники)

Будь-який інший зовнішній фактор, що заважає (наприклад, високоефективна антена на даху або в межах досяжності). Деякі проблеми (наприклад, занадто велика відстань або багато перешкод між передавачем і приймачем) можуть бути вирішені за допомогою підсилювача сигналу.

Як пристрій продовжуватиме працювати після вимкнення електроенергії?

Після відновлення подачі живлення спочатку вихід приймального пристрою завжди перебуває у вимкненому стані. Однак, оскільки передавальний пристрій повторює свою поточну команду перемикання з певним інтервалом, керування системою нагрівання / охолодження повернеться в режим, встановлений раніше, пізніше через максимум встановленого значення (зазвичай кілька хвилин).

Що робити, якщо передавач не взаємодіє з приймачем чи цей зв’язок нестійкий?

Можливо кілька причин, через які передавач не взаємодіє з приймачем чи цей зв’язок нестабільна. Для вирішення проблеми рекомендуємо прийняти такі пропозиції:

 • Замінити батарею в передавальному блоці термостата. Пам’ятайте, що у приладі можна використовувати нові лужні батареї. Інші батареї можуть не підходити для цього приладу.
 • Перевірте, чи синхронізовано два блоки. Якщо два пристрої не можуть обмінюватися даними, навіть якщо вони знаходяться дуже близько один до одного, їх, ймовірно, слід повторно синхронізувати відповідно до Посібника з експлуатації.
 • Помістіть передавач та приймач термостата ближче один до одного або підключіть підсилювач сигналу, бажано посередині між двома пристроями, якщо ви вважаєте, що вони надто далеко один від одного.
 • Переконайтеся, що приймальний та передавальний блоки термостата встановлені відповідно до специфікації. Якщо ні, перемістіть їх відповідно до Посібника.
 • Уникайте використання певних радіочастотних пристроїв, які випромінюють сильніше, ніж зазвичай, у безпосередній близькості від пристрою (деякі радіоняні та бездротові навушники).

Що робити, якщо вважаю, що термометр термостата вимірює неточно?

Уточніть з інструкції до приладу чи можливе калібрування вашого кімнатного термостату та відкалібруйте за необхідності. Змініть температуру, що відображається, порівняно з виміряним значенням.

Що означає напис, який з’являється на дисплеї замість виміряної температури?

Найчастіше це означає, що температура, виміряна приладом, виходить за межі діапазону вимірювання датчика температури. Наприклад, для COMPUTHERM напис LO вказує, що температура надто низька, а HI показує, що температура надто висока. Це може статися, коли прилад знаходиться в дуже холодному або теплому середовищі, або коли датчик температури отримує фізичне пошкодження (наприклад, він роздавлюється і через це два контакти датчика температури стикаються або датчик температури ламається) або датчик температури стає несправним за будь-якою іншої причини.