Blog

Паяння мідних труб

Мідні труби – одне з найкращих рішень для влаштування опалення, кондиціювання, водопостачання. Завдяки унікальним характеристикам міді такі системи безпечні, довговічні, естетичні. Єдиний недолік мідних систем – висока вартість.

Але є в дорожнечі мідних систем й позитивний момент. Якщо ціна мідних труб у кілька разів вища, ніж пластикових чи сталевих, то мідні фітинги під капілярну пайку стоять у кілька разів нижчі, ніж обтискні чи пресові фітинги для сталі, пластику. Це дозволяє дещо нівелювати вартість систем з міді, особливо під час прокладання трубопроводів з великою кількістю поворотів.

З’єднання мідних труб

На сьогоднішній день для з’єднання мідних труб та фітингів застосовуються такі методи:

 • паяння м’яким припоєм (т.зв. “м’яка пайка”)
 • пайка твердим припоєм
 • зварювання
 • запресовка
 • самофіксація (PUSH фітинги)
 • обтиск

Перші п’ять з’єднань є нероз’ємними, обтискне з’єднання – роз’ємне.

З цього переліку капілярне паяння мідних труб є найбільш популярним способом, оскільки він добре поєднує міцність з’єднання, невисоку ціну фітингів та можливість монтажу своїми руками. Капілярне паяння міді вимагає використання спеціальних інструментів та витратних матеріалів, а також певних навичок інсталятора. Цей спосіб більше використовується професійними монтажниками, але його цілком освоїти непідготовленій людині.

Що таке капілярна пайка міді

Капілярна паqrf мідних труб – унікальний спосіб з’єднання деталей з міді (труба-труба, труба-фітінг) заснований на капілярному ефекті. Суть ефекту в тому, що при малій відстані між поверхнями, що з’єднуються (стінками), розплавлений припій рівномірно розтікається між ними і за рахунок адгезії міцно їх з’єднує. Можлива навіть подача припою знизу вгору – за рахунок капілярного ефекту він долає долання тяжкості.
З’єднання в даному виконанні дуже міцне і надійне, його можна замонолічувати. На відміну від різьбових обтискних фітингів, які хоч і прості в монтажі, але потребують візуального контролю та періодичної підтяжки.

З’єднання мідних труб за допомогою м’якої пайки дозволено в системах опалення та водопостачання з робочою температурою до 110 град. С. Не допускається застосування м’якого паяння для паливопроводів, систем газопостачання та сонячних колекторів.

Паяння твердим припоєм здійснюється при температурі вище 425°С, але нижче температури плавлення металів, що з’єднуються. Вона відбувається за рахунок поверхневих сил адгезії між розплавленим припоєм та нагрітими поверхнями основних металів. Припій також розподіляється у поєднанні під дією капілярних сил.
Не можна плутати пайку твердим припоєм з пайкою м’яким припоєм, хоча операції дуже близькі. З’єднання металів при паянні м’яким припоєм відбувається за температури нижче 425 °С.

Матеріали для паяння

Для паяння мідних труб знадобляться такі матеріали та інструменти:

Труборіз

Як видно з назви, труборіз призначений для різання мідних труб. На ринку є різні моделі даного інструменту і його потрібно підбирати виходячи з ваших умов монтажу. Труборізи для труб невеликого діаметру дешевші, для великих діаметрів дорожчі. Для монтажу в обмежених умовах рекомендується використовувати труборіз із фаскознімачом.

Труборізи фото.

Фаскознімач

За допомогою фаскознімача з краю труби знімаються задирки та кромка. Існують ручні та механічні фаскознімачі. Для монтажу мідних труб зварюванням діаметром до 35-42 мм зазвичай достатньо фаскознімач у круглому корпусі. Він недорого вартий і простий у використанні.

Фаскознімач фото.

Труборозширювач

Труборозширювач призначений для безфітингового монтажу мідних труб способом “труба в трубу”. Труборозширювачі випускаються в різному виконанні і зазвичай призначені для певного діапазону діаметрів.

Труборозширювач для паяння міді.

Йоршик, щітка, губка

Для підготовки поверхонь під пайку їх слід попередньо очистити та знежирити. Для цього використовуються спеціальні йоржики, щітки, губки.

Єршик для чищення труб.

Паста для паяння міді (флюс)

Для м’якої пайки, а саме вона найчастіше застосовується для систем опалення і водопостачання, потрібне попереднє нанесення на поверхні, що спаюються, спеціальної пасти. Сучасні пасти вже містять у своєму складі флюс. Вони запобігають окисленню припою та його рівномірному розподілу по поверхні.
Пасту для паяння дивіться за цим посиланням .

Припій

Існує паяння твердим та м’яким припоєм. Для систем опалення та водопостачання з температурою не більше 110 град. З оптимально використовувати з’єднання м’якою пайкою. Припої для м’якого паяння, як наприклад цей, на основі олова з добавкою міді та срібла. Він не включає свинець, більш безпечний для монтажника та користувача.
Припій для м’якого паяння дивіться за цим посиланням .

Пальник

За допомогою пальника проводиться нагрівання поверхонь, що підлягають паянню. У продажу є зручний інструмент для газового балончика з регулюванням полум’я та п’єзорозпалом.

Пальники для паяння фото.

Технологія паяння мідних труб

Технологія паяння мідних труб м’яким припоєм включає наступні операції:

 1. За допомогою труборіза відріжте трубу в потрібному місці. Виконуйте різ строго під прямим кутом. Різання труби.
 2. За допомогою йоржика і губки очистіть поверхні, що підлягають пайці, до металевого блиску. Перевірте, чи труба входить у фітинг.
  Зачищення труби.
 3. Нанесіть пензликом тонкий шар паяльної пасти на поверхні.
  Нанесення паяльної пасти.
 4. Вставте трубу у фітінг.
  Встановлення труби на фітинг.
 5. Зробіть рівномірне прогрівання обох деталей в області паяння. Нагрів виробляти нейтральним полум’ям.
  Нагрівання труби пальником.
 6. Розплавте припій по стику деталі і дайте проникнути між стінками. При м’якій пайці, на відміну від твердої, розплав припою виконується над прямому полум’ю пальника.
  Нанесення припою на місце з'єднання.
 7. Очистіть місце з’єднання.
  Зачищення з'єднання.

Нижче ви можете переглянути відео на тему:

Related Posts