НАДІШЛІТЬ НАМ ПИТАННЯ
КОНТАКТИ
У вас є питання? Надішліть нам електронного листа, і ми незабаром зв’яжемось із Вами
Мідні труби – одне з найкращих рішень для влаштування опалення, кондиціювання, водопостачання. Завдяки унікальним характеристикам міді такі системи безпечні, довговічні, естетичні. Єдиний недолік мідних систем – висока вартість.
Але є в дорожнечі мідних систем й позитивний момент. Якщо ціна мідних труб у кілька разів вища, ніж пластикових чи сталевих, то мідні фітинги під капілярну пайку стоять у кілька разів нижчі, ніж обтискні чи пресові фітинги для сталі, пластику. Це дозволяє дещо нівелювати вартість систем з міді, особливо під час прокладання трубопроводів з великою кількістю поворотів.
На сьогоднішній день для з’єднання мідних труб та фітингів застосовуються такі методи:
Перші п’ять з’єднань є нероз’ємними, обтискне з’єднання – роз’ємне.
З цього переліку капілярне паяння мідних труб є найбільш популярним способом, оскільки він добре поєднує міцність з’єднання, невисоку ціну фітингів та можливість монтажу своїми руками. Капілярне паяння міді вимагає використання спеціальних інструментів та витратних матеріалів, а також певних навичок інсталятора. Цей спосіб більше використовується професійними монтажниками, але його цілком освоїти непідготовленій людині.
Капілярна паqrf мідних труб – унікальний спосіб з’єднання деталей з міді (труба-труба, труба-фітінг) заснований на капілярному ефекті. Суть ефекту в тому, що при малій відстані між поверхнями, що з’єднуються (стінками), розплавлений припій рівномірно розтікається між ними і за рахунок адгезії міцно їх з’єднує. Можлива навіть подача припою знизу вгору – за рахунок капілярного ефекту він долає долання тяжкості.
З’єднання в даному виконанні дуже міцне і надійне, його можна замонолічувати. На відміну від різьбових обтискних фітингів, які хоч і прості в монтажі, але потребують візуального контролю та періодичної підтяжки.
З’єднання мідних труб за допомогою м’якої пайки дозволено в системах опалення та водопостачання з робочою температурою до 110 град. С. Не допускається застосування м’якого паяння для паливопроводів, систем газопостачання та сонячних колекторів.
Паяння твердим припоєм здійснюється при температурі вище 425°С, але нижче температури плавлення металів, що з’єднуються. Вона відбувається за рахунок поверхневих сил адгезії між розплавленим припоєм та нагрітими поверхнями основних металів. Припій також розподіляється у поєднанні під дією капілярних сил.
Не можна плутати пайку твердим припоєм з пайкою м’яким припоєм, хоча операції дуже близькі. З’єднання металів при паянні м’яким припоєм відбувається за температури нижче 425 °С.
Для паяння мідних труб знадобляться такі матеріали та інструменти:
Як видно з назви, труборіз призначений для різання мідних труб. На ринку є різні моделі даного інструменту і його потрібно підбирати виходячи з ваших умов монтажу. Труборізи для труб невеликого діаметру дешевші, для великих діаметрів дорожчі. Для монтажу в обмежених умовах рекомендується використовувати труборіз із фаскознімачом.
За допомогою фаскознімача з краю труби знімаються задирки та кромка. Існують ручні та механічні фаскознімачі. Для монтажу мідних труб зварюванням діаметром до 35-42 мм зазвичай достатньо фаскознімач у круглому корпусі. Він недорого вартий і простий у використанні.
Труборозширювач призначений для безфітингового монтажу мідних труб способом “труба в трубу”. Труборозширювачі випускаються в різному виконанні і зазвичай призначені для певного діапазону діаметрів.
Для підготовки поверхонь під пайку їх слід попередньо очистити та знежирити. Для цього використовуються спеціальні йоржики, щітки, губки.
Для м’якої пайки, а саме вона найчастіше застосовується для систем опалення і водопостачання, потрібне попереднє нанесення на поверхні, що спаюються, спеціальної пасти. Сучасні пасти вже містять у своєму складі флюс. Вони запобігають окисленню припою та його рівномірному розподілу по поверхні.
Пасту для паяння дивіться за цим посиланням .
Існує паяння твердим та м’яким припоєм. Для систем опалення та водопостачання з температурою не більше 110 град. З оптимально використовувати з’єднання м’якою пайкою. Припої для м’якого паяння, як наприклад цей, на основі олова з добавкою міді та срібла. Він не включає свинець, більш безпечний для монтажника та користувача.
Припій для м’якого паяння дивіться за цим посиланням .
За допомогою пальника проводиться нагрівання поверхонь, що підлягають паянню. У продажу є зручний інструмент для газового балончика з регулюванням полум’я та п’єзорозпалом.
Технологія паяння мідних труб м’яким припоєм включає наступні операції:
Нижче ви можете переглянути відео на тему: